Kuchnia, to jak wiadomo serce domu. To miejsce specjalne przyciągające swą tajemniczą siłą wszystkich. Ciekawe dlaczego domownicy i goście lubią przebywać właśnie w kuchni? Nie jeden już raz słyszałam jak gospodyni mówiła do gości, że ma taki piękny salon, a oni i tak siedzą w kuchni. I niezmiennie pada ta sama odpowiedź, że w kuchni jest najlepiej. Właśnie… to coś, ta atmosfera zacisza domowego, niewymuszonego relaksu, poczucia, że się jest u siebie, że się jest potrzebnym, rozumianym, słuchanym… – kuchnia.

Wnętrze kuchenne to właściwie typowe pomieszczenie gospodarcze. Jego głównym przeznaczeniem jest umożliwienie przygotowywania posiłków. Prawda. Jednak prędzej czy później goście do kuchni zawitają i przerodzi się ono w nieoficjalne miejsce spotkań. Dlatego warto urządzić kuchnię nie tylko praktycznie, ale i ładnie. Z resztą pani domu też będzie się lepiej pracowało w estetycznym wnętrzu.

Najbardziej ciepłą i sympatyczną kuchnią będzie kuchnia w stylu rustykalnym. Ozdobne fronty szafek najlepiej z litego drewna, wiklinowe kosze na prowadnicach zamiast zwykłych szuflad, w oknie firaneczka- zazdrostka, na ścianie drobne płytki w kolorze ciepłego brązu i beżu. Pod oknem duży drewniany stół i krzesła z przywiązywanymi troczkami poduszkami w lnianej powłoczce. Pod ścianą duża drewniana skrzynia na różne drobiazgi, która dodatkowo pełni rolę siedziska. Do takiej kuchni ciągnąć będą wszyscy, by przy stole, z podwiniętymi pod siebie nogami grzać zmarznięte ręce o kubek z gorącym kakao. Dobry projektant wnętrz doda do tego odpowiedni kolor ścian i przyozdobi je typowo kuchennymi obrazkami.

Aranżacje kuchni

Jeśli wnętrze jest dość duże zaaranżować je można w kształcie litry „L” z umieszczoną w rogu kuchenką lub płytą kuchenną gazową albo elektryczną. Nad nią okap narożny ze specyficznymi rustykalnymi ozdobami. By utrzymać klimat „kuchni babuni” nie wolno eksponować sprzętów AGD. Dlatego co tylko można „ukrywamy”. Lodówka koniecznie zabudowana, podobnie jak zmywarka.

Natomiast w kuchennych wnętrzach nowoczesnych wręcz przeciwnie – sprzęty AGD grają główną rolę. Do ich metalicznie lśniących powierzchni nawiązywać będą metalowe blaty, wykończenie mebli i wyposażenie – relingi, półeczki. Z metalem, chromem dobrze komponuje się szkło i takich szklanych powierzchni w kuchni nowoczesnej nie może zbraknąć. Kolory frontów albo udają metalowe albo nabierają wyrazistych kolorów ostrej czerwieni, głębokiej zieli, jasnego błękitu lub układają się w kontrastową szachownicę błyszczącej czerni i bieli. Okap nad płytą kuchenną koniecznie o kosmicznej formie dużego walca. Baterie zlewozmywakowe w geometrycznych formach. Żadnych zaokrągleń i płynnej miękkiej linii.

A naprawdę duża kuchnia nie obejdzie się bez wyspy. To hit i przebój ostatnich lat i trendy  i nic nie wskazuje na to, żeby ta moda miała przeminąć. Żadna szanująca się pracownia projektowa nie odmówi nam, jeśli zamówimy projekt kuchni z wyspą. Projektant zmierzy pomieszczenie, oznaczy punkty przyłączy i przygotuje dla nas kilka propozycji, które zaprezentuje w trójwymiarowym projekcie komputerowym. Na bieżąco będziemy mogli zmieniać i dobierać sprzęty, ich ustawienie i kolorystykę. Bardzo często projektanci pracują dla konkretnego studia mebli kuchennych, więc realizacją projektu zająć się może wskazana przez projektanta firma. Dobrą stroną takiego rozwiązania jest to, że szanujące się studio mebli ma swój salon ekspozycyjny, w którym możemy obejrzeć zaproponowane przez projektanta wzory mebli. Kiedy już podejmiemy decyzję i zatwierdzimy projekt, wyspecjalizowana ekipa montażowa w ciągu najwyżej kilku dni stworzy w kuchni niepowtarzalny, oryginalny wystrój.

Aranżacje kuchni