Jak urządzić łazienkę?

Magazyny budowlane oraz te poświęcone projektom wnętrz wszelakich rozbudzają nasze pragnienia pokazując zdjęcia łazienek ekskluzywnych, super nowoczesnych z wymyślnymi kształtami umywalek, wanien czy luster. Patrząc na te przepiękne, wręcz artystyczne wnętrza, aż płakać się chce, że nie w każdym mieszkaniu można osiągnąć tak olśniewający efekt.

Bądźmy szczerzy – te łazienki z kolorowych czasopism to miraż, to złuda, to fatamorgana. Na tego rodzaju wnętrze stać tylko najbogatszych ekscentryków. Przeciętny polski obywatel mieszka albo w bloku z wielkiej płyty – i nikomu nie trzeba tłumaczyć jakiej wielkości są tam łazienki – albo mieszka w kamienicy, budynku wielorodzinnym lub w najlepszym wypadku w domu jednorodzinnym.

Łazienki nie były do tej pory traktowane jako wnętrze ważne, które musi być piękne. Co więcej, projektanci zapominali nawet, że powinny być wygodne i praktyczne. W efekcie budynki mające po 40 i więcej lat nie zachwycą nas pomieszczeniem łazienkowym. Wspomniane już wcześniej wąskie klitki łazienek blokowych to najlepszy przykład złego projektowania wnętrza domowego.

Na szczęście ostanie dwudziestolecie przyniosło nowe spojrzenie na potrzeby praktyczne i estetyczne człowieka, a w związku z tym projektanci mogli pozwolić sobie na więcej i śmiało projektowali w nowo powstających budynkach mieszkalnych łazienki duże, przestronne i ładne. Podobnie zresztą jak kuchnie, których aranżacja jest dziś priorytetem. Dobry projekt kuchni wart jest każdych pieniędzy.

Dziś każdy chce mieszkać ładnie. Hurtownie materiałów budowlanych i materiałów wykończeniowych oferują nieprzebrane bogactwo płytek ceramicznych i gresowych. Klient nie kupuje już kota w worku. Zanim zdecyduje co kupić, przechadza się godzinami po galerii przykładowo zaprojektowanych wnętrz łazienkowych. A wszystko to po jednym dachem hurtowni budowlanej. To jednak nie wszystko. Najczęściej szanująca się firma zatrudnia kilku projektantów wnętrz, którzy przygotowują indywidualny projekt łazienki z zastosowaniem wybranych przez klienta płytek. To niesamowita wygoda.

Jak powinna wyglądać modna i dobrze zaprojektowana łazienka?

Mierz siły na zamiary – jak mówi staropolskie przysłowie. A więc nie przeceniajmy zasobności naszego portfela, i nie zadłużajmy się niepotrzebnie. Najdroższe płytki ceramiczne wcale nie muszą być najpiękniejsze. Naprawdę można wybrać ładne płytki za rozsądną cenę. To po pierwsze.

Po drugie – dopasujmy kolor i rozmiar płytek do wielkości wnętrza.

Mała łazienka nie toleruje ciemnego koloru i dużego formatu. Wnętrze stanie się jeszcze mniejsze i przygnębiające. Pastelowe płytki małego formatu, najlepiej matowe, nadadzą małemu wnętrzu optymizmu i optycznie je powiększą.

Duża łazienka to pole do popisu. Nie jest ją jednak łatwo samodzielnie zaprojektować, szczególnie jeśli słowo “duża” oznacza pokój łazienkowy. Lepiej skorzystać z porady fachowca z pracowni projektowej. Projektant wnętrz być może zaproponuje nam podział pomieszczenia niskimi ściankami działowymi oddzielając tym samym strefę typowo higieniczną od strefy pielęgnacji urody. W dużej łazience można odważniej poeksperymentować z kolorami. Czasem wręcz wskazanym jest użycie ciemnej barwy, by optycznie skrócić zbyt długie pomieszczenie.

 łazienki

Przy wyborze płytek pamiętać trzeba o tym, że płytki z połyskiem zawsze wyglądają elegancko i nie są tak kłopotliwe w utrzymaniu jak płytki matowe. Wybierając kształt wanny nie brońmy się przed wannami asymetrycznymi i narożnymi. Nadadzą one łazience niebanalny wygląd.

Łazienka może mieć różny styl – skandynawski, rustykalny, klasyczny, nowoczesny… wszystko zależy od naszego gustu, ale i od aranżacji reszty pomieszczeń. Pamiętajmy o zasadzie harmonii. Klasyczna, pełna przepychu aranżacja łazienki i nowoczesna, ascetyczna aranżacja salonu będzie dysonansem. Jeśli budujemy nowy dom lub remontujemy mieszkanie dobrze jest skorzystać z usług pracowni projektowej.